برگزاری کارگاه آموزشی محتوا شناسی در حوزه انیمیشن

کارگاه آموزشی محتوا شناسی در حوزه انیمیشن، دوشنبه 25 دی‌ماه 96 در محل مجتمع فناوری پارک علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان با حضور حسین مظلوم برگزار شد.


در این کارگاه آموزشی حسین مظلوم، انیماتور فعال و با سابقه در استان، در ابتدا توضیحاتی را در خصوص اهمیت تیم حرفه‌ای انیمیشن و نیاز به متخصصان مختلف در زمینه‌های طراحی کاراکتر، طراحی صحنه، بافت، رنگ‌آمیزی، نورپردازی، دوربین و جلوه‌های ویژه ارائه کرد و به بحث و تحلیل درباره محوریت‌های انیمیشن ازجمله محتوا، سبک‌های مختلف و ساختارشناسی انیمیشن پرداخت. مظلوم در ادامه به معرفی و نقد چند انیمیشن موفق و برتر ملی و بین‌المللی پرداخت؛ و آن‌ها را ازنظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با تکیه ‌بر داستان، سناریو، موسیقی و میزان خلاقیتشان مورد بررسی قرار داد.

وی در بررسی انواع انیمیشن و سبک‌های آن، خاطرنشان کرد از عمر انیمیشن‌های سه‌بعدی حدود یک دهه می‌گذرد؛ بااین‌حال هنوز بیشتر شاهکارهای سینمای انیمیشن دوبعدی هستند. ساخت انیمیشن سه‌بعدی قابل قبول نیازمند شرایط ایده ­آل و تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری پیشرفته و گران‌قیمت می‌باشد. حال‌آنکه با در اختیار داشتن امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کوچک‌تر و تنها با دارا بودن یک داستان قوی و خلاقیت بالا می­توان یک انیمیشن ارزنده و پرمخاطب دوبعدی ساخت. در پایان نیز به معرفی نرم‌افزارها و تجهیزات قدرتمند و کامل برای تولید فیلم انیمیشن با کیفیت مطلوب پرداخته شد.

شایان ذکر است کانون انیمیشن پارک فناوری علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان، تجهیزات مورد نیاز را برای ساخت انیمیشن تهیه نموده است و در نظر دارد با برگزاری کارگاه‌های آموزشی علمی و نظری این امکان را در اختیار کارآموزان خود قرار دهد. در طول دوره کارگاه هنرجو به شیوه‌ای صد درصد عملی و پروژه محور گام­ به ­گام با محیط نرم‌افزارها آشنا شده و به آن خو می‌گیرد. پس از آن، تیمی متشکل از طراح، تصویرساز، استوری بردنویس و کارگردان به وی کمک می‌کنند تا آموخته‌های خود را برای ساخت یک انیمیشن کوتاه و حرفه‌ای در قالب پروژه به کار گیرد. کارگاه انیمیشن به شکل تعاملی برگزار می­ گردد و برای علاقه‌مندان و هنرجویان به‌صورت تمرین ساخت یکی از تکنیک‌های انیمیشنی به‌صورت مقدماتی در نظر گرفته‌شده است. در پایان، از میان هنرجویانی که بالاترین امتیاز را کسب کرده باشند افراد خلاق و شیفته این هنر برگزیده خواهند شد. برگزیدگان در پروژه‌های ساخت انیمیشن به همکاری دعوت‌شده و پس از گذراندن یک دوره کوتاه کارورزی در محیط واقعی پروژه با اصول کار تیمی نیز آشنا و به‌عنوان انیماتور حرفه‌ای با پارک علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان همکاری خواهند نمود.