اولین همایش استانی راهکارهای شبکه، ذخیره سازی امن داده ها

اولین همایش استانی راهکارهای شبکه، ذخیره سازی امن داده ها با محوریت شرکت زندگستر شرق و پارک علم و فناوری استان و همکاری استانداری سیستان و بلوچستان و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان سه شنبه و چهارشنبه مورخ 5 و 6 دی ماه در مجتمع فناوری پارک علم و فناوری برگزار گردید.


در روز سه شنبه مورخ 5 دی ماه 96 با تلاوت آیاتی از قرآن مجید و سرودملی جمهوری اسلامی ایران اولین همایش استانی راهکارهای شبکه و ذخیره سازی امن دادها آغاز گردید و با سخنان مهندس مالکی، مشاور استاندار و مدیر فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری، در خصوص لزوم برگزاری چنین همایش ­هایی ادامه یافت. سپس سخنرانان اصلی همایش مهندس نامجو، متخصص شبکه، امنیت و رایانش ابری، خلاصه ای از نحوه کار ابرهای عمومی و خصوصی و ترکیبی و زیر ساخت های  Paas,Sass,Iassو... ارائه نمود و در ادامه مهندس تکافویان، مدرس و متخصص مجازی سازی دیتاسنتر، مباحث فنی و پایه مجازی سازی درحوزه کلود و دیتا سنتر را تشریح کرد. در راستای آشنایی با نحوه ارائه سرویس در این حوزه، ارتباط تصویری با دکتر برقعی، مدیر و مسئول پروژه خدمات پیشخوان الکترونیک دانش آموزی با 3.5 میلیون کاربر، برقرار شد و نتایج موفقیت آمیز پروژه مذکور اعلام گردید. پس از استراحتی کوتاه درقسمت دوم سخنرانی ارتباط تصویری با مهندس لولایی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان، برقرار و در رابطه با پیاده سازی موفق سیستم های VDI درحوزه Daas و Saas و نحوه بکارگیری و استفاده این گونه ارتباطات مطالب مفیدی عنوان گردید و در تکمیل صحبت های ذکر شده، سخنرانان در مورد مدیریت بحران FT و لزوم پیاده سازی و ذخیره سازی اطلاعات مباحث کاربردی را ارائه کردند. در انتهای روز اول کارگاه آموزشی به عنوان مروری بر مطالب ارائه شده برگزار گردید و به صورت عملی استارت آپ هوپاد، نحوه ارائه، مدل کسب و کار، کاربردهای سازمانی و مقیاس کوچک کار در سازمان ها و ادارات به نمایش گذارده شد.

روز دوم برگزاری همایش با حضور دکتر بلوچ­زهی، مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، مهندس تیموری ریاست مرکز افتا، و جمعی از دانشجویان و فارغ ­التحصیلان آغاز گردید. در ابتدا مهندس شاهمرادی به معرفی پارک علم و فناوری استان و هدف از تشکیل کانون­های توسعه پرداخت و سپس دکتر بلوچ­زهی وضعیت و جایگاه استان در حوزه ict  و فاوا سخنرانی کردند. در ادامه مهندس اصفهانی، مدرس رسمی مایکروسافت و متخصص شبکه، نقشه راه و اهمیت برگزاری دوره های آموزشی در حوزه شبکه، رایانش ابری و امنیت در سطح بین المللی را بیان کرد. گفتنی است در پایان کارگاه آموزشی در رابطه با ایجاد استارت آپ­ های موفق برگزار و به صورت عملی استارت آپ موفق هوپاد مورد بررسی قرار گرفت.