آشنایی با "استارت آپ" ، "استارت آپ ویکند" و "بوت کمپ"

استارت‌‌آپ (شرکت کارنوپا) چیست؟

در منابع مختلف تعاریف متعددی برای استارت آپ یا کارنوپا ها ارائه شده است، اما بطور کلی استارت‌آپ به شرکت‌های نوپایی گفته می‌شود که با یک ایده‌ی ساده و اولیه شروع می‌کنند و به سرعت رشد می‌یابند و به درآمد می‌رسند. از بهترین مثال‌ها و موفق‌ترین استارت‌آپ‌های جهان می‌توان به گوگل، مایکروسافت، اپل و بسیاری از شرکت های کوچک و بزرگ دیگر اشاره کرد. شرکت‌هایی که با یک ایده‌ی ساده شروع به کار کرده و به درآمدهای میلیاردی رسیده‌اند و امروز بر دنیا تاثیر می‌گذارند.

استارت آپ ویکند (رویداد کارآفرینی و کسب وکار) چیست؟

استارت‌آپ ویکند یا رویداد کارآفرینی آخر هفته، یک رویداد کارآفرینی و کسب و کار است که در سه روز آخر هفته برگزار می‌شود.

علاقمندان و صاحبان ایده و تخصص پیش از شروع رویداد اقدام به ثبت نام می نمایند. پس از حضور در رویداد در ابتدا توسط تسهیل گر رویداد با برخی تعاریف و قانون رویداد آشنا شده و سپس در زمانی مشخص ایده‌های خود را به مدت 1 دقیقه مطرح می‌کنند و از بین ایده‌های مطرح شده بهترین آن‌ها با رأی حاضران انتخاب می‌شوند. صاحبان ایده‌های انتخاب شده شروع به تشکیل تیم و جذب تخصص‌های مورد نیاز برای پیشبرد ایده می‌کنند. بعد از تشکیل گروه‌ها روز اول به پایان می‌رسد.

 

 
ارائه ایده در روز اول رویداد

 

در روز دوم گروه‌ها از اول صبح در محل حاضر شده و با امکاناتی که در اختیار دارند شروع به اجرایی کردن ایده‌ی خود می‌نمایند. در این بین افرادی به عنوان مربی (منتور) که در زمینه‌های مختلف دارای تخصص می‌باشند و یا سابقه ایجاد استارت‌آپ های موفقی را دارند گروه‌ها را در جهت اجرایی کردن ایده‌هایشان راهنمایی و کمک می‌کنند، با این اوصاف روز دوم کاملاً به اجرایی کردن ایده سپری شده و در این بین کارگاه‌های آموزشی کوتاه مدت نظیر آشنایی با بوم کسب و کار و غیره نیز برگزار می شود.

 


استقرار تیم ها در محل رویداد  
برگزاری چندین کارگاه آموزشی 

 

با آغاز روز سوم ازگروه‌ها مجددا ازصبح گردهم می آیند و آخرین تلاش‌ها را در جهت تولید نمونه اولیه (ماکت، نمونه اولیه نرم افزاری، سخت افزاری و یا طرح گرافیکی) محصولشان انجام می‌دهند و آماده ارائه به داوران می‌شوند. عصر روز سوم زمان بررسی ایده‌ها و محصول اولیه حاصل از آن ایده است، بطوری که گروه‌ها با ارائه توضیحات به مدت 5 دقیقه در زمینه توجیه اقتصادی طرح، ارزشی که ارائه می‌دهد و افرادی که به عنوان مصرف‌کنندگان نهایی در نظر گرفته شده‌اند و… از طرح خود دفاع می‌کنند. در نهایت سه تیم برتر با رأی نهایی داوران انتخاب می‌شوند.


  
تلاش تیم ها


 
ارائه دستاورد تیمی به داوران در روز پایانی 


 

اما برنده واقعی این رویداد گروه‌هایی هستند که تیم تشکیل شده خود را بعد از رویداد حفظ کرده و با تجربیاتی که به دست آورده‌اند استارت‌آپ خود را تبدیل به یک شرکت سودآور نمایند. پارک علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان نیز این تیم ها را در زمینه تبدیل ایده به محصول حمایت کرده و تمامی خدمات مشاوره ای، اینترنت، استقرار، و غیره را به مدت مشخص به صورت رایگان در اختیار آنان قرار می دهد و راه تبدیل به یک شرکت دانش بنیان با بازده اقتصادی بالا را فراهم می آورد.

 

بوت کمپ (پیش رویداد) چیست؟

یکی از اساسی ترین نیاز ها جهت انجام یک فعالیت دقیق و حساب شده کسب آموزش های لازم در آن زمینه است. با توجه به نو پا بودن رویداد در کشور و همچنین حضور علاقه مندانی با سطح تحصیلات متفاوت در رشته های متعدد، آشنایی بیشتر شرکت کنندگان با رویداد ضرورت خواهد داشت. از این رو چندین روز قبل از شروع رویداد، برگزار کنندگان اقدام به برگزاری دوره آموزشی می نمایند تا علاقه مندان با تمامی مسائل و پیش نیاز های رویداد آشنا گردیده و در صورت نیاز با مراجعه به منابع موجود دانسته های خود را در زمینه رویداد افزایش دهند و یا نسبت به تشکیل و گردآوری تیم خبره اقدام نمایند.

 

چه ایده ای می تواند استارتاپی باشد؟

قبل از اینکه شما یک ایده را در ذهن خود رشد دهید نیاز است چند موضوع مهم را همیشه مد نظر خود قرار دهید. مدل کسب و کار ایده ای که ارائه می دهید چگونه است یا بیان دیگر ایده شما چگونه منابع مالی را در بازار هدف جذب می کند و به سوددهی می رسد. معمولا افراد متخصص در کارآفرینی با انواع مدل های کسب و کار آشنا هستند. در برنامه های استارتاپی افراد متخصص در این زمینه می توانند مشاوره های خوبی را در مورد ایده شما و مدل های سرمایه گذاری ارائه دهند. با توجه به مسائل ذکر شده برای اینکه یک ایده بتواند در محیط وب سرآمد باشد لازم است این سه ویژگی را داشته باشد: ”‌نوآوری، خلاقیت و ایده پردازی ".

 

زمانبندی و ثبت نام

13 الی 15 اردیبهشت 1396

تلفن تماس 33294472-054 
دبیر خانه دائمی رویداد شتاب پارک علم و فناوری استان
سخنرانان


داوران

دکتر حبیب اله سالارزهی

رئیس واحد استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی سیستان و بلوچستان و داور تمامی رویدادهای شتاب برگزار شده در استان

دکتر احمد پیفه

معاون پشتیبانی و فناوری پارک علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان و داور چندین دوره رویداد شتاب در استان

مهندس مهین دهمرده

مدیر مرکز رشد پارک علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان و داور چندین طرح در حوزه های مختلف کارآفرینی

دکتر سعید عیسی زاده

دکترای علوم اقتصادی از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی از دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد نظری از دانشگاه مازندان دارای سوابق اجرایی: معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار، دانشیار گروه اقتصاد دانشگاه بوعلی سینا همدان، معاون اداری مالی دانشگاه صنعتی همدان، عضو هیأت مدیره کارگزاری بانک ملت

مهندس احمد فرحناکی

کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی از دانشگاه کرمان، کارشناسی مهندسی عمران از دانشگاه آزاد زاهدان سوابق اجرایی:مدیر عامل و مدیر کارخانه چای سوفیا، مدیر واحد R&D چای سوفیا، مدیر عامل شرکت توسعه عمران رودیک(راهسازی،ساختمانی)

دکتر کی قباد کیکاوسی

دبیر دائمی رویداد شتاب استان سیستان و بلوچستان، دبیر اجرایی رویدادهای شتاب و کارآفرینی و فعال حوزه کارآفرینی


تسهیلگر

محمدحسین محسنیمربیان

مانوئل اوهانجانیانس

موسس و بنیانگذار رسانه ایـ سمینار/ مانوئل دانش آموخته MBA (مدیریت استراتژیک) از دانشگاه تهران است. او در اولین تجربه استارتاپی خود سال ۱۳۹۲ رسانه ایسمینار (اولین رسانه تخصصی وبینار و رویدادهای آنلاین) را بنیانگذاری کرد که پس از سه سال توانسته جایگاه مناسبی را در صنعت خود پیدا کند. پس از این تجربه موفق، او برندهای دیگری همچون مستر بیزآپ، ویدامین و… را ایجاد و یا در حال توسعه دارد. وی در سالهای اخیر سعی کرده با منتورینگ استارتاپها و ارائه مشاوره توسعه کسب و کار آنلاین به چندین برند نام آشنای داخلی و خارجی تجارب خود را کاملا کاربردی و منطبق بر نیاز بازار ایران با اعضای اکوسیستم کارآفرینی به اشتراک بگذارد.

نیما رحیمی

فارغ التحصیل رشته مهندسی فناوری اطلاعات از دانشگاه علم و صنعت ایران؛ مدیر دیجیتال مارکتینگ شرکت داده پردازی رسپینا؛ مشاور سازمان ها و کسب و کارهای نوپا در زمینه بازاریابی دیجیتال؛ علاقه مند به تدریس و پژوهش، سابقه ۴ سال تدریس دروس برنامه نویسی پیشرفته و گرافیک کامپیوتری در دانشگاه علم و صنعت ایران؛ موسس استارتاپ پلاک چند؟ برنده بهترین وب سایت گروه املاک و مستغلات جشنواره وب ایران از دید داوران در سال 1394؛ سابقه مدیریت فنی مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه علم و صنعت ایران

علی رخشانی

کارشناس ارشد اقتصاد اسلامی، کارشناس پارک علم وفناوری، مدیر عامل شرکت پیشروی ماهور سیستان ،فعال در حوزه کسب و کار،بازاریابی و برندینگ، منتور استارتاپ ویکند و مربی و داور چندین رویداد ایده شو، عضو دبیرخانه علمی اولین همایش شرکت های دانش بنیان فرصت ها و چالش هاو نقش آن در توسعه کشور،علاقه مند به کسب و کار های نوپا

دکتر کتایون سپهری

لیسانس مهندسی کامپیوتر نرم‌افزار، فوق لیسانس مهندسی صنایع گرایش مدیریت سیستم و بهره‌وری و فارغ التحصیل دکترای مدیریت اجرایی DBA دبیر و عضو هیات مدیره اتاق مدیران زن، مدیر روابط بین‌الملل انجمن زنان کارآفرین، مشاور کانون عالی کارفرمایان بخش خصوصی، کارشناس ارشد سازمان کنفرانس اسلامی و اتاق بازرگانی کشورهای اسلامی، دیپلم رسمی سازمان ملل در توانمندسازی سازمان‌های کارفرمایی مشاور و مربی بین‌المللی کارآفرینی، خلاقیت و خلق ایده طراح، داور و منتور استارتاپ ویکندها و رویدادهای مختلف ملی و بین‌المللی کارآفرینی جوانان هم‌بنیان‌گذار استارتاپ XagroBizClinic مدیر و هم‌بنیان‌گذار شتاب‌دهنده و سرمایه‌گذار خطرپذیر منش

حسین شورستانی

مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر از دانشگاه علم و صنعت ایران و کار شناسی ارشد مدیریت فناوری دیجیتال از دانشگاه رویال رویدز کانادا، بيش از 25 سال تجربه در زمينه فناوری اطلاعات ،مديريت ، تعالی سازمانی کنترل پروژه ،مدیریت استراتژیک، کارآفرینی ، مشاور و تحلیل گر کسب و کار،خلاقیت و ایده پردازی، استاد دانشگاه، تسهیل گر، منتور ، داور رویدادهای شتاب و سایر رویدادهای کارآفرینی از قبیل ایده شو، بوت کمپ و میتاپس ، عضو چندین کارگروه ، کمیته و کمیسیون پژوهشی ، علمی و صنعتی

شروین مشایخ

طراح تجربه کاربری و مشاور دیجیتال است. او همکاری با آژانس‌های تبلیغاتی مختلفی از جمله داروگ، اشاره، کانون ایران نوین و همچنین آژانس‌های بین المللی Mindhard و Limitlines را درکارنامه خود دارد. عمده فعالیت‌های وی در این سال‌ها به صورت فریلنسری و یا مشاوره بوده و با مجموعه‌هایی همچون مبین نت، ایرانسل، کاله، چرم مشهد، Orient Swiss و Express همکاری داشته است. شروین در کنار کار مشاوره‌ای، به صورت منتور به کسب و کار های نوپا نیز کمک می کند تا به موفقیت برسند.

محسن مولایی نسب

بنیانگذار شتابدهنده پرش/ دانش آموخته MITM و کارآفرینی است و از سال ۱۳۸۳ با راه اندازی کسب و کار در حوزه های مختلف فعالیت خود را آغاز کرده است.او از سال ۱۳۹۲ مطالعات خود را در حوزه مدیریت ایجاد و توسعه مدل بومی کسب و کار های غزال در ایران شروع کرد و چندین مقاله و تالیف در این خصوص دارد.وی هم اکنون مدیرعامل اولین شتابدهنده پرش ،عضو اتاق بازرگانی ایران و عضو هییت مدیره شبکه فرشتگان سرمایه گذاری رویان است .


برگزار کنندگان

دکتر کی قباد کیکاوسی

دبیر اجرایی رویداد دائمی شتاب استان

وحید ریگی

معاون مرکز کارآفرینی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار و دبیر اجرایی رویداد شتاب در چابهار


حامیان

                        


                        


                  

اطلاعات تماس

سيستان و بلوچستان، زاهدان، خيابان دانشگاه، دانشگاه سيستان و بلوچستان، جنب مسجد دانشكده مهندسي، پارك علم و فناوري استان سيستان و بلوچستان
تلفن: 054 - 33410086-7
كدپستی: 98167-45845
پست الکترونیک: info@sbstp.ir
sb.park@yahoo.com
پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان