برگزاری اولین سمینار تخصصی توانمندسازی جامعه محلی و توسعه روستایی

اولین سمینار تخصصی توانمندسازی جامعه محلی و توسعه روستایی در سالن اجتماعات پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان با حضور ریاست دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی تهران و دهیاران و اعضاء شهر و روستا برگزار گردید.

رئیس دفتر امور روستایی استانداری در ابتدای این سمینار بیان داشت: سیستان و بلوچستان با ۱۹ شهرستان و ۱۸۷ هزار و ۵۰۲ کیلومتر گستره، پهناورترین استان کشور محسوب می‌شود که فاصله شمالی‌ترین شهر آن هیرمند تا جنوب‌ترین شهر این استان چابهار حدود هزار کیلومتر است. آرش جمالزهی خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن  استان سیستان و بلوچستان با جمعیتی قریب به  دو میلیون و 800 هزار نفر  و دارای ۱۹ شهرستان و ۱۱۲ دهستان است که  یک میلیون و ۳۴۵ هزار و ۶۴۲ نفر از مجموع آمار سرشماری سال ۹۵ استان شامل ۶۸۵ هزار و ۱۶۳ نفر مرد و ۶۶۰ هزار و ۴۷۹ نفر زن در نقاط شهری سیستان و بلوچستان سکونت دارند. وی گفت: همچنین یک میلیون و ۴۲۷ هزار و ۳۳۲ نفر شامل ۷۱۵ هزار و ۶۱۸ نفر مرد و ۷۱۱ هزار و ۷۱۴ نفر زن ساکن نقاط روستایی استان هستند و این آمارها نشان از جمعیت بالای ۵۰ درصدی مناطق روستایی استان سیستان و بلوچستان است. جمالزهی تصریح کرد: بیش از 5/5 درصد جمعیت استان را روستائیان تشکیل می‌دهند. مشکل اصلی مردم روستایی بحث اشتغال است. بسیاری از جوانان روستایی فارغ‌التحصیل دانشگاه هستند که به دلیل عدم وجود کار به سمت شهرها مهاجرت می‌کنند که ضمن ایجاد مشکلات حاشیه‌نشینی برای شهرها، مشکلات بزرگ‌تری را برای خود ایجاد می‌کنند. رئیس دفتر امور روستایی استانداری افزود: امیدواریم با برگزاری این سمینار که بسیار لازم و ضروری می‌نمود بتوانیم بحث توانمندسازی جامعه محلی را داشته باشیم. دولت نیز تسهیلات بسیار خوبی برای بخش روستایی به‌صورت صفر درصد داشته است. در حوزه طرح‌های آبی، برق‌رسانی و اینترنت نیز دولت پیشرفت‌های زیادی داشته است. وی گفت: مشکل اصلی ما این است که در حال حاضر دهیاری‌ها وابسته به اعتبارات دولتی هستند درصورتی‌که باید به دنبال ایجاد درآمد پایدار باشیم. همچنین هدف از تأسیس شرکت‌های توسعه دهیاری‌ها واگذاری به دهیاری‌ها بوده است. پست‌بانک تا سقف 8 درصد در سطح روستایی تسهیلات نیز واگذار می‌کند. جمالزهی اشاره کرد: در زمینه بوم­گردی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز در روستاها به‌تبع می‌توان به درآمد خیلی خوبی رسید.


در ادامه این مراسم ریاست دانشگاه جامع علمی-کاربردی سیستان و بلوچستان بیان داشت: توانمندسازی جامعه محلی با رویکرد در روستای خلاق و کارآفرین امکان‌پذیر است. بخشی از اکوسیستم کارآفرینی، روستاها هستند. در حال حاضر بعد از عصر کشاورزی، صنعت و اطلاعات هم‌اکنون در عصر ایده پردازی و کارآفرینی به سر می‌بریم. دکتر حبیب‌الله سالارزهی در خصوص روستای خلاق و کارآفرین و شرایط عرضه و تقاضا در فضای رابطه روستا با شهر و سطح جهانی افزود: نوآوری‌های روستایی مبتنی بر نیازهای عمومی و پایه ساکنان روستا مانند دسترسی به خدمات عمومی آموزش‌وپرورش و دسترسی به کالاهای عمومی بهداشت بانک. پست‌بانک خدمات الکترونیک و ... است. همچنین نوآوری‌های روستایی بر پایه تقاضاهای بین‌المللی و نوآوری‌های روستایی بر پایه انتقال فناوری و منابع و تجارب جهانی به روستا حائز اهمیت است. وی تأکید کرد: کارآفرینی روستایی همان ارزش‌آفرینی و ایجاد ارزش در منابع روستایی با اتکا به ظرفیت‌های منابع انسانی روستایی است. ارزش‌آفرینی ایده‌ها در فضای روستایی، خلق ایده و ایده پردازی مستمر در روستا توسط شبکه ذینفعان روستایی، ارزیابی ایده‌ها انتخاب ایده‌های ممکن و دارای مزیت نسبی، اجرای ایده‌ها  است.

قابل‌ذکر است این سمینار به مدت دو روز توسط دکتر حسن طایی، رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی تهران، برای دهیاران و اعضاء شهر و روستای این استان برگزار می‌گردد.

 اطلاعات تماس

سیستان و بلوچستان، زاهدان، بلوار دانشجو، مقابل دانشجو ۴، مجتمع فناوری پارک علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان
تلفن: 054 - 33410086 دورنگار: 054 - 33410087
كدپستی: 9816893111
پست الکترونیک: info@sbstp.ir
sb.park@yahoo.com
پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان